שאלות ותשובות

להתנגדויות נפוצות

אספנו שאלות והתנגדויות ששמענו מהורים ואנשי חינוך שאינם מאמינים שאנו יכולים להביא לשינוי התנהגותי ובעצם מוותרים מראש. שמנו לב שהן חוזרות על עצמן ובעצם מתרכזות תחת 3 נושאים חשובים: הלחץ החברתי, החיים בעולם הטכנולוגי והאתגרים המשפחתיים. עבור כל אחת מהשאלות הללו יש לנו מענה שמראה שהמצב לא אבוד אלא בר שינוי. הרשומה מובאת כאן לעיונכם, נשמח תמיד לעדכן אותה עם שאלות נוספות. 

לחץ חברתי

neglect 1.jpg

אם הילד לא יהיה ברשתות החברתיות, הוא עלול להיות דחוי חברתית

אם נפעל בצורה מאוחדת נייצר לילדים שלנו סביבה חברתית שמתנהלת מחוץ לרשת, וכך בעלות (או חוסר בעלות) על טלפון חכם לא תהיה סיבה לדחייה חברתית.

kids 2.jpg

לכל החברים של הילד שלי יש טלפונים חכמים, אף אחד כבר לא רוצה לשחק איתו במשחקים אחרים

במסגרת היוזמה אנחנו פועלים למשוך איתנו את כל הקהילה, בדגש אישי - כל אחד מול המשפחות הקרובות אלינו, חבריהם של ילדינו. אנחנו ממשיכים בעבודה מול הצהרונים, תנועת הנוער והחוגים כדי לאפשר לילדים סביבה נקייה מלחצים. במקביל - מעודדים ומסייעים לילדים למצוא אתגרים והנאות בעולם הפיזי ולא הוירטואלי.

kidsinclass.jpg

אם הילד לא יהיה ברשתות החברתיות, הוא לא יהיה מעודכן בפעילויות הלימודיות

במסגרת היוזמה אנו פועלים כדי לוודא שכל הפעילויות הלימודיות מטעם בית הספר מתנהלות מול הדואר האלקטרוני ולא בווטסאפ. לצורך כך אנו עובדים בשיתוף עם הנהלת בית הספר והצוות החינוכי.

different2.jpg

מספיק שהורה אחד "ימרוד" וירכוש לילד שלו סמארטפון, וכל היוזמה תהיה לא רלוונטית

מטרתנו היא לייצר קבוצה הורית חזקה מספיק שתדע לעמוד גם מול השפעות חיצוניות לה, ובעקבותינו גם ילדינו יכירו ויבינו את הבעייתיות שבחשיפה. אם נתאחד החריג יהיה דווקא ההורה שכן רוכש סמארטפון לילדו, ולא ההפך.

החיים בעולם טכנולוגי

control.jpg

יש היום מלא אפליקציות שמאפשרות לנו לשלוט על הגלישה שלו

השליטה שהאפליקציות האלו נותנות היא חלקית בלבד. אנחנו יכולים למדוד את זמן הגלישה ולפקח על חלק מהתכנים והאפליקציות, אבל רבים מהתכנים לא מסוננים או מפוקחים: החל מחרמות בווטסאפ ושיחות פוגעניות, דרך קישורים שונים שנשלחים אליהם וכלה בקליפים מיניים באפליקציות תמימות. מהרגע שנתנו להם ביד מכשיר המחובר לאינטרנט - רק אנחנו יכולים להגן עליהם ולא שום אמצעי טכנולוגי. 

kids 2.jpg

אין דרך להלחם בטכנולוגיה. אנחנו כבר שם, והילדים צריכים להשתלב

אנחנו לא נלחמים, אלא מאפשרים להם כניסה מבוקרת והדרגתית לעולם הטכנולוגי. ילדינו ימשיכו לצפות בטלוויזיה, לגלוש באינטרנט, לשחק באייפד ובפלייסטיישן. אנו פשוט מבקשים לדחות את כניסת הנייד שמתחבר ישירות לווריד, וכופה עליהם מעבר חד מדי ממציאות של משחקי חצר ודמיון לתלות מלאה במכשיר שבכיס.

kids4.jpg

אני רוצה לתת לילד כלים להתמודד עם העולם הדיגיטלי

גם אנחנו. כחלק מהיוזמה נפעל להקים מערך תוכן שייתן לנו, הורים וילדים, בדיוק את הכלים האלו. אבל - בעלות על סמארטפון היא לא חלק מזה.

הילדים נחשפים למגוון גדול של מסכים במהלך היום (טלויזיה, מחשב, טבלטים), ודרכם חווים ולומדים את נפלאות "העידן הטכנולוגי". הערך המוסף הלימודי של הסמארטפון נמוך מאוד יחסית לפוטנציאל הנזק שלו.

smatphones 2.jpg

אני סומך על הילד שלי שידע לגלוש נכון ובבגרות

גם אם ילדינו מבינים ובוגרים, הם עדיין ילדים צעירים ושיקול הדעת שלהם מותאם לגילם. בשלב זה הם צריכים לדעת באופן בסיסי ממה יש להזהר, אך כבעלי טלפון חכם נרצה להכין אותם להתמודדות איתו באופן הרבה יותר משמעותי, שיכלול מידע על דפוסי התנהגות לא הולמים, על מלכודות שקל ליפול בהן ועל אפליקציות מסכנות (אלו, אגב, משתנות ומתעדכנות בתכיפות גבוהה מאד). 

השעות האינסופיות שנקדיש לחינוך ולשיחה בנוגע לסכנות ברשת יהיו הרבה יותר אפקטיביות אם יגיעו בגיל המתאים. 
מעבר לתכנים המועברים ברשת, שעלולים להתל גם בילדים הכי בוגרים, יש למכשירים השפעה ממכרת, ואפילו אנחנו המבוגרים לא מצליחים להתנתק ממנה. אז איך אפשר לצפות זאת מילדינו?

האתגרים המשפחתיים

kid drive.jpg

יש לי מספיק עימותים עם הילד, אין לי צורך בעוד אחד

ככל שנהיה יותר בטוחים בהחלטה שלנו כך ימעטו העימותים – יש דברים שאנחנו פשוט לא מרשים.

כמו שלא היינו נותנים לילד שלנו לנהוג ברכב בגיל 8, גם אם היה צורח ועושה סצינות; כפי שלא היינו משאירים אותו להסתובב בסמטא האחורית של מועדון חשפנות; בדיוק באותו אופן שהיינו מגיבים אם בת ה-9 שלנו היתה נכנסת הביתה עם סיגריה בפה. יש דברים שזוהי האחריות שלנו כהורים פשוט לא לאפשר. 

kidonbus.jpg

הילד שלי נוסע ומסתובב בלעדיי, אני רוצה שתהיה לי אפשרות לתקשר איתו

ברור, גם אנחנו. הטלפון ה"בטוח" מאפשר את זה. נוכל לדבר ולהתכתב בסמסים, למה בעצם אנחנו צריכים לחבר אותם לאינטרנט?

olderbrother2.jpg

כבר נתנו סמארטפון לאח הגדול שלו, זה יהיה לא פייר למנוע ממנו

נסביר לילדים הצעירים שלנו: גם הורים מושפעים מהסביבה ועושים טעויות. עכשיו, אחרי שראינו את ההתמודדות של אחיך הגדול עם טלפון חכם בגיל כל כך צעיר ואחרי שחקרנו את הנושא לעומק אנחנו מבינים שלא עשינו את הטוב ביותר שיכולנו עבורו בזמנו.

אנחנו ממשיכים ללמוד ורוצים להגן על ילדים שלנו. חשוב לנו לתת לך סמארטפון רק כשיהיו לך כלים להתמודד איתו ועם כל האתגרים שהוא מביא איתו.